Młoda sztuka z Krakowa, Warszawy i Gdańska…

W surowym wnętrzu pokrytym betonem, na parterze biurowca Principio w Krakowie, właścicielki niestacjonarnej Galerii Moderna umieściły na dwa tygodnie obrazy, instalacje, rzeźby i opatrzyły projekt tytułem: “Sztuka Wisłą płynie”. Wybrały zgłoszone do akcji, prace studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Warszawy i Gdańska.

„Na konkursach dominują instalacje, video, performance. Czyżby wydziały malarstwa i grafiki mogły już „pakować manatki”, aby ustąpić Nowym Mediom oraz szkołom filmowym?” – zastanawiają się właścicielki galerii: Kamila Jasińska – historyk sztuki, grafik oraz Diana Stelowska – doktor nauk o polityce, ze specjalnością wykorzystania sztuki w dyplomacji, historyk sztuki. I od razu na tak postawiony problem odpowiadają: Nie! Nowa sztuka to nie tylko forma, ale też treść i sposób wyrazu i to właśnie chcą pokazać na tej wystawie.

Mnie najbardziej podobały się prace Noemi Staniszewskiej i Jerzego Baranowskiego.

Główną rolę w pracy Noemi gra światło spływające na obraz, które imituje światła jadącego samochodu. Barwy zmieniają się i pozostawiają w odbiorcy złudzenie, że znajduje się w środku dzieła.

Noemi Staniszewska

Jerzego Baranowskiego fascynuje struktura. Czarne, oleiste, nałożone z zamysłem farby tworzą architekturę jego obrazów. Tu także ważne jest światło. Jeden z prezentowanych obrazów (bez tytułu) nasuwa mi skojarzenie z kręcąca się płytą winylową i wciąga mnie w jej środek. Złudzenie?

Jerzy Baranowski

Akcja młodych właścicielek ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że sztuka polska tworzona przez ludzi, którzy są na początku trudnej drogi artystycznej, powinna w końcu zagościć we wnętrzach, które otaczają nas na co dzień. Dlatego zapewne nie zdecydowały się na posiadanie stacjonarnego miejsca na prezentowanie artystów, których cenią. Działają w przestrzeni wirtualnej, ale także poprzez takie mobilne akcje, wystawy w różnych wnętrzach, które na co dzień mijamy, w których przebywamy, chcą zwrócić uwagę na to, byśmy otaczali się przedmiotami (obrazami, rzeźbami), które nie tylko pobudzają zmysły i myśli, ale także które bardzo dobrze prezentują się, choćby w salonie.

Przeglądając w mediach społecznościowych profile artystów, którzy wzięli udział w projekcie “Sztuka Wisłą płynie” dostrzegam właśnie taki kierunek. I chyba dobrze, że pokazanie dzieła w kolorze zielonym we wnętrzu, które to dzieło uzupełnia, a może nawet w nim dominuje, jest kierunkiem właściwym. W końcu nie każdy musi mieć w domu … obraz z IKEI i meblościankę.

Artyści uczestniczący w pokazie: [ a chyba warto śledzić ich kolejne kroki]

Weronika Adamska,  Jerzy Baranowski,  Łukasz Biliński,   Paulina Bracławiec,  Aleksander Czekaj,  Przemysław Garczyński,  Paulina Giersz,  Magdalena Chmielek,  Zuzanna Jankowska,  Sywlia Jóźwiak,  Dorian Karolak,  Aneta Kublik,  Anna Malikowska,   Zuzanna Mazur,  Dariusz Milczarek,  Emilia Nesteruk,  Diana Nowosad,  Ewa Pietrzak,  Kaja Pilch,  Sergiusz Powałka,  Javier Presencio,  Krzysztof Renes,  Marcin Smosna,  Dorota Stefaniak-Rudzińska,  Noemi Staniszewska,   Magdalena Szilke,  Paulina Walas

5
0
skomentuj
lubię!
przeczytane
1.41t
razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *