Kobieta, która odkryła Czapskiego dla Francji i Szwajcarii, dla świata

Kobieta, która odkryła Czapskiego dla Francji i Szwajcarii, dla świata Murielle Gagnebin – krytyczka sztuki, psychoanalityczka. W 1969 roku zobaczyła obrazy Czapskiego w mieszkaniu profesor Jeanne Hersch. Studiowała wówczas na Uniwersytecie Genewskim filozofię oraz literaturę francuską i niemiecką. Skończyła studia z filozofii i „…została mi do oddania jeszcze praca końcowa. Przyniosłam ją – z trzydniowym opóźnieniem – mojej pani profesor, Jeanne Hersch, która miała polskie korzenie. Musiałam długo czekać na nią w przedpokoju. Nagle zauważyłam tam jakieś obrazy, ustawione przodem do ściany. Po chwili wstałam i zaczęłam je oglądać. Symfonia kolorów, którą zobaczyłam, oszołomiła mnie, choć obrazy były źle oświetlone, odwrócone w stronę ściany i na dodatek do góry nogami. Oglądałam kolejne obrazy i byłam jak ogłuszona.

Nagle weszła Jeanne Hersch i mówi: „Co pani robi, pani ogląda moje rzeczy?”. Odpowiedziałam: „Chciałabym wiedzieć, kto namalował te wspaniałe płótna”. Wtedy odwróciła obrazy. To właśnie wówczas zobaczyłam pierwsze prace Czapskiego. Patrzyłam uważnie, zanurzyłam się w nich… A potem spojrzałam na Jeanne Hersch i powiedziałam: „Chcę napisać książkę o nim, o jego malarstwie” – opowiadała Murielle Gagnebin w rozmowie z Magdą Rodak.

I napisała. Murielle (wówczas Werner-Gagnebin) przeprowadziła analizę malarstwa autora „Na nieludzkiej ziemi”.

„Czapski. La main et l’espace” została wydana w 1974 r. w wydawnictwie L’Age d’Homme – w serii Slavica. Vladimir Dimitrijevic – właściciel wydawnictwa utworzonego w 1966 r., potem przez wiele lat kupował obrazy Czapskiego, a Richard Aeschlimann został jego szwajcarskim marszandem.


W 2019 roku we Francji wydała kolejną edycję książki zatutułowaną tym razem „Peintre du quotidien” i  wzbogaconą o analizę malarstwa Czapskiego po 1974 r.

Odwiedzam ją w paryskim mieszkaniu.  Rozmawiamy o książce „Peintre du quotidien” i planujemy jej pobyt w Polsce. Będzie w ojczyźnie Czapskiego pierwszy raz, choć zjeździła już pół świata. Kraków, Warszawa, Kurozwęki… to miejsca na mapie kwietniowych spotkań z czytelnikami, których interesuje dzieło Józefa Czapskiego. Do zobaczenia w Polsce.

Murielle Gagnebin w Polsce i we Francji – spotkania z autorką książki „Czapski. Peintre du quotidien”

Więcej o książce:
Po 44  latach Murielle Gagnebin o malarstwie Czapskiego

 

9
0
skomentuj
lubię!
przeczytane
1.05t
razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *