Józef Czapski na planie filmowym

Rysunek z katalogu do filmu Anny Jawicz.

Malarz zagrał jako statysta w filmie francuskim. Producentem i reżyserem była jego znajoma Anna Jawicz. Było to w 1963 r.  W marcu 1964 roku odbyła się premiera. Na prośbę reżyserki i producentki przygotował rysunki do katalogu. Jeden egzemplarz jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (Archiwum Józefa Czapskiego), a drugi widziałam w prywatnej kolekcji. Istnieje w dzienniku szkic do obrazu, który był pokazywany na wystawie w kwietniu 2016 roku w Bibliotece Polskiej. To kadr – plan filmowy. Na łożu szpitalnym artysta namalował postać. To on sam. Długi, nie mieści się na zbyt krótkim dla niego łóżku.

Giedroyc w liście do Marka Hłaski napisał, że Józio wykonał rysunki do filmu i  jest to przełom w jego twórczości. Przypomnijmy, że redaktor nie miał najlepszego zdania o malarstwie autora „Oka”. Nie wierzył,  że odniesie sukces; z sakazmem mówił, że może… w Polsce.

W czasie przygotowywania filmu Czapski obserwował jak grali: Georges Aubert, Nicolas Bataille, Antoine Bourseiller, Gérard Chevalier, Paul Crauchet, Hubert Deschamps, Hélène Dieudonné, André Gille, Michel Gudin, Clotilde Joano.

Anna Jawicz jako Anne Dastrée była właścicielką małej firmy filmów reklamowych.

14
0
skomentuj
lubię!
przeczytane
1.93t
razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *