Hammershøi w Paryżu

W Museé Jacquemart-André trwa aktualnie wystawa wielkiej gwiazdy duńskiego malarstwa Vilhelma Hammershøi (1864-1916) i to jest powrót tego artysty, po wielu latach, do Paryża. Hammershøi pokazał się tutaj ze swoimi obrazami na wystawie światowej w 1889 roku, gdzie zobaczył symbolistów, japońską syntezę, zachwycił się Gauguinem, Degasem a potem Puvis de Chavannes.

Był wszechstronnym portrecistą, umiał dostrzec chwilę, w końcu odnalazł się we wnętrzach zalanych światłem z pobliskiego okna lub pogrążonych w całkowitym półmroku. Był kimś, kto połączył swoistym pomostem Gustave Courbeta z Edwardem Hopperem. Hammershøi to malarz o pastelowych kolorach, wyciszony i skromny. Jednak, to właśnie w tych cechach tkwi jego siła, bezsprzecznie analityczny umysł malarski i umiejętność budowy syntezy.  

Hammershøl, le maître de la peinture danoise, 14 marca/22 lipca 2019 , Museé Jacquemart-André, Paris

10
1
skomentuj
lubię!
przeczytane
759
razy

Jedna odpowiedź do “Hammershøi w Paryżu”

  1. Od kilku dni jestem pod wrazeniem obrazow Hammershøl. Cisza, swiatlo, spokoj, chwila, emanuja z jego dziel.Mamy wrazenie, ze niestrudzenie malowal to samo wnetrze w odcieniach szarosci i bieli. Artysta wydaje sie byc „odporny” na odwiedzane miejsca i spotykanych ludzi, jakby podrozował tylko we wlasnym wszechswiecie, nieruchomym, niezmiennym, zawieszonym w przestrzeni i czasie, dzieło Hammershøl nas zaskakuje !!!Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *