Fogtt i Giacometti

W pracowni Andrzeja Fogtta w Warszawie. Jeden jego, szczególny obraz przywraca pamięci „Dialogi z Giacomettim”, autorstwa Yanaihara Isaku. To niezwykłe dzieło literackie. Giacometti to no taiwa… spotkania młodego, japońskiego filozofa z wielkim, utytułowanym rzeźbiarzem. Z jednej strony, skromność i swoiste onieśmielenie, a z drugiej gigant światowej sztuki. Spotkania odbyły się w pewnym bistrot przy Montparnasse. Były początkowo przypadkowe, a potem stały się rytuałem. Giacometti… Ten nieprawdopodobny gigant światowej sztuki, zamieszkał w pracowni Andrzeja Fogtta, bo jak on sam przyznaje – bez Giacomettiego nie byłoby i jego sztuki. Andrzej mówi wprost: „to jest geniusz, który mnie ukształtował”.

A przecież talentem wielkich geniuszy, kierował zawsze inny mistrz, który odchodził w zapomnienie, aby ustąpić miejsca nowemu. Tak wygląda ścieżka, po której stąpają artyści… Najwięksi artyści…

6
1
skomentuj
lubię!
przeczytane
1.52t
razy

Jedna odpowiedź do “Fogtt i Giacometti”

  1. jestem pod wrażeniem, obraz bardzo wrażliwy, długo myślałam na ten temat i wydaje się że pan Fogtt ukradł kawałek duszy tego rzeźbiarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *