Dubuffet w Marsylii…

W MUCEM wielka retrospektywa Jean Dubuffeta. 290 obrazów i obiektów pochodzących z największych kolekcji francuskich i europejskich. Marsylia stała się zatem tego lata stolicą króla Art Brut. To Dubuffet wymyślił i wykreował ten ruch artystyczny, poniekąd ideę, ducha, albowiem nie był nigdy tworem świadomym.

Art Brut to zjawisko szerokie, obejmujące malarstwo, rysunek, rzeźbę. Mamy tu dwa światy. Jeden to sam Dubuffet jego poszukiwania, tropy sztuki prymitywnej, etnicznej i folkloru, a także chorych psychicznie. I to drugie, czyli fantazje osób, które w tworzeniu odnalazły swoje ukojenie. Występują dwie lekcje. Tę, której doznał od tych ostatnich Dubuffet i ta, którą on dał światu. Dubuffet był jak lokomotywa sztuki minionego pięćdziesięciolecia. Inspirował Amerykanów, Japończyków, wszystkich. Jego sztuka zakręciła kołowrotkiem historii. Stała się tak powszechna, że nazwę Art Brut utożsamiamy z nim, choć był tylko jej kolekcjonerem.

Jean Dubuffet, Lew w dżungli, fragment

Wystawa w Marsylii to pokaz arcydzieł. Miasto europejskiej kultury i wielkiego dziedzictwa śródziemnomorskiego doczekało się niezwykłej obecności. Jesienią wystawa pojedzie do Walencji a potem do Genewy.

Jean Dubuffet, MUCEM, Marseille, maj-wrzesień 2019

11
0
skomentuj
lubię!
przeczytane
473
razy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *